1. rozhovor s pamětníkem: František Plamínek

Rozhovor s Františkem Plamínkem, který pamatuje živelné začátky ve vnitrobloku Vybíralova v roce 1989 a dodnes je ve veřejném životě velmi aktivní. Například vede komunitu Duhový Černý Most II. Zeptali jsme se ho, jak se dívá na život na Černém Mostě.

  • Jak jste vnímal stěhování na Vybíralku před 25 lety?

Popravdě řečeno jsem stěhování na Vybíralku vnímal se smíšenými pocity. Bydleli jsme s manželkou v Holešovicích, a když jsme se sem jeli v roce 1989 podívat, tak se mi žena rozplakala. Vystoupili jsme z autobusu v místě, kde je nyní CČM a před námi bylo jenom pole a bláto.

Po další návštěvě jsme ale už nakoukli do přízemního neobydleného bytu a hned jsme začali plánovat, jak zařídíme kuchyň. Časem jsme zjistili, že vlivem ticha oproti dřívějšímu bydlení nemůžeme ani usnout, že nám pod okny běhají zajíci a věřili jsme, že se do budoucna zlepší i dopravní spojení z centrem a vybavení sídliště.

  • Jak vnímáte oživení veřejného života při podzimní oslavě 25 let Vybíralky?

Jakékoliv oživení na našem sídlišti vítám. Občas i dokumentuji aktivity, které jsou zaměřené nejenom pro děti, ale i pro dospívající mládež, rodiče a seniory. Myslím si, že akce jako Stop zevling, procházky po okolí, akce Plechárny, akce obchodu Max a řádění dětí na skate rampě jsou smysluplné a odvádí hlavně mládež od nudy a kriminálních činností.

  •  Co vás na Vybíralce nejvíc baví, čeho si nejvíc vážíte, co vám dělá radost?

Jsme v hezké lokalitě jako stvořené pro sportování a je zde relativní klid, a přesto je spojení do centra s MHD na vysoké úrovni. Rád se z bytu dívám na upravenou školní zahradu,

kde se mladí snaží pečovat o záhony a stromky, na malé caparty kteří si hrají na školním hřišti a na ty starší, kteří hrají fotbal nebo basketbal.

Jsem již v důchodu a radost mi dělají právě tyto aktivity pro naší mladou generaci, aby z nich dorůstala zdravá generace.

  • Co vám naopak na Vybíralce chybí nebo co vám vadí?

Ve vnitrobloku Vybíralka bych si přál více laviček k odpočinku, ale i k náhodnému setkání obyvatel. Nebyla by na škodu ani výstavba koutku s posilovacími stroji pro dospělé a seniory.

Vadí mi špatný stav chodníků, které jsou samá kaluž a hrbol. Vadí mi, že i přes vyšlapané cestičky na velkých travnatých plochách mezi domy je ještě nikdo nevybetonoval.
A také mi vadí, že i když tu bydlíme již čtvrt století a máme ve většině byty v soukromém vlastnictví, tak magistrát vůbec neřeší pozemky pod naším barákem.

A ještě se zmíním o nemožném řešení uložení kontejnerů, které se stávají terčem hledačů a sběračů, kteří nepotřebné odpadky házejí po zemi. Potom zafouká vítr a máte to poseté po celé ulici.

  •    Co byste Vybíralce přál do budoucna?

Hlavně asi to, aby si lidé vážili naší lokality a nebyli lhostejní k vandalismu. Přál bych si, aby co nejdříve začal opět fungovat bazén dnes v zavřeném objektu pod CČM, neboť jsme sice v oblasti rybníků, ale s koupáním jsme na tom špatně.

A hlavně, ať se nám tu bydlí spokojeně a aby se lidé jenom nemračili a uměli se na sebe i usmát, tak jako to vidíme i v zahraničí.