25 let sídliště

V roce 2015 to bylo přesně 25 let, co se do vnitrobloku Vybíralova nastěhovali první obyvatelé. Dnes nás tu žije na tři a půl tisíce. Začátky byly krušné – při stěhování často nefungovaly výtahy, na každý dům tenkrát připadal jediný telefon a metro bylo hudbou budoucnosti. Většina z nás ale byla ráda, protože jsme často po letech čekání získali vlastní byt, a to navíc uprostřed přírody.

Postupně jsme se začali zabydlovat, přibývaly obchody a v roce 1997 tehdejší primátor Jan Koukal slavnostně otevřel nákupní Centrum Černý Most. Po prohrané sázce si tam dokonce na chvíli zkusil práci na pokladně. Na podzim 1998 k nám začalo jezdit metro, takže můžeme být v centru už za 20 minut.

Srdcem Vybíralky je od samého počátku vedle potravin Max také místní škola, která byla dlouho také kulturním centrem. Není tomu dávno, co každá holka chtěla vyhrát tamní pravidelnou přehlídku Aerobic Master Class a kluci bojovali o mistrovské pásy ze zápasů taekwonda.

Postupně přibylo centrum Jahoda a v roce 2013 začala přestavba bývalé kotelny na komunitní, volnočasové a kulturní centrum Plechárna, které dnes provozuje kavárnu, komunitní zahradu a organizuje různé kroužky, kulturní a společenské akce.

Po pětadvaceti letech město začalo prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy přemýšlet nad budoucností sídliště a plánovat, co s Vybíralkou dál.

Výsledný návrh proměny veřejného prostoru sídliště si můžete prohlédnout zde.

Fotografie z akcí, které se odehrály u příležitosti oslav výročí během festivalu Vybíralka 25. si prohlédněte zde.

Prohlédněte si historii Vybíralky:

vystava_vybiralka